Täna sadas paiguti rahet, kuidas selline nähtus tekib?

Maa on olnud kohati rahest valge ja Soome rannikul oli kuulda ka kõu mürinat.

Päikest, rahet, päikest, rahet. Kolmapäeval sadas meil paiguti rahet ning Soome lõunarannikul oli ka äikest kuulda. Nende nähtuste taga või õigemini neid põhjustavad rünksajupilved, millest sajab hoogsademeid. Hoogsademed on radaripildil näha väikeste täppidena ja liiguvad üsna kiiresti. Õhtul aga hääbuvad ja radaripilt muutub tühjaks, kui just mõnda suuremat sajuala kuskilt ei lähene.

Hoogsademed radaripildil. Data Foreca

–  Praegusel aastaajal soojendab päike maapinda üsna aktiivselt. Maapind aga soojendab maapinnalähedal olevat õhukihti. Kuna õhk on maapinnalähedal kergem ja muutub kõrgemal raskemaks, siis liigub soojem ja kergem õhumass raskema õhumassi peale. Tekivad õhuvoolud. Just selline liikumine tekitabki hoogsademeid. Sellist liikumist nimetatakse termiliseks konvektsiooniks ja hoogsademeid tekitavaid pilvi ka konvektsioonipilvedeks.

Hetkel on soodsad tingimused rahe tekkeks.

– Tugeva konvektsiooni puhul, liiguvad rünksajupilves tekkivad veepisarad pilve sees ülespoole, jäätuvad ja jäävad pilve sees tekkivatesse õhuvooludesse ringlema. Pilves üles alla liikuv väike rahetera kogub aga oma pinnale järjest rohkem vett, mis jäätub. Kui rahetera muutub piisavalt raskeks sajab ta maapinnale.

Intensiivne rahesadu võib muuta teeolud ka suvel libedaks. Seega rahesajus tasub olla liikluses ettevaatlikum ja jalga gaasipedaalil hetkeks lõdvemaks lasta.

Rahesadu 29.04.2020 Foto: Margus Kehi