Stratosfäär soojeneb nüüd Siberi kohal tugevalt ja sellel aastal üllatavalt varakult. Mis see endaga kaasa toob, võib vaid arvata?

Eestist kaugel idas, Siberi õhuruumis on praegu aset leidmas nähtus, mis võib mõjutada lähinädalate jooksul ilma mitmel pool põhja poolkeral.

Stratosfääris umbes 10 kilomeetri kõrgusel on temperatuur Põhja-Siberi kohal tõusmas äkiliselt ja kui tavaliselt näeme ilmakaartidel sellist nähtust talvekuudel, siis sellel aastal on see tekkimas juba praegu. Talvekuudel tähendaks analoogne situtatsioon meile külmade õhumasside saabumist. Kuid praegusel aastaajal mõjud ei ole nii selged.

Ütleksin, et olukord on põnev. Kui hetkel oleks detsember-jaanuar oleks mõjusid lihtne prognoosida. Külmema ilma tõenäosus kasvaks Euroopa, Aasia ja Ameerika mandril.

Nagu juba mainisin, siis ECMWF prognoosi kohaselt on Põhja-Siberi ja põhjanaba kohal umbes 10km kõrgusel järgmisel nädalal märgatav temperatuuri anomaalia. Temperatuur tõuseb kiiresti ja palju ning hiljem on kandumas see Põhja-Kanada kohale.

Nüüd kui käes on oktoobri keskpaik, aeg millal polaarpööris tavaliselt hakkab tekkima on äärmiselt huvitav näha, kuidas stratosfääri soojenemine mõjutab meie ilma oktoobri lõpus või novembris.

Hetkel näib, et oktoobri lõpus külmema ilma tõenäosus kasvab, kuid seejärel taas prognoositavus lõpeb.

Stratosfääri soojenemine. Allikas ECMWF.

Kirjutas Margus Kehi

4,501 total views, 6 views today