Kevadpäike

Aprilli lõpupoole tõuseb päike juba sama kõrgele kui augustikuus. Päikselistel ja nõrga tuulega aprilli päevadel soojendab ta meid inimesi samavõrra kui sumedal suvisel augustikuul, kuigi reaalne õhutemperatuur on veel tunduvalt madalam. Päikselistel aprillipäevadel kõigub õhutemperatuur tihti 10 kraadi ringis, kuid maapind võib soojeneda juba 30 kraadini. Sama palju võib soojeneda ka inimesest see külg, mis jääb päikesepoole.

Temperatuur varjus ja ”päikese käes”

Termomeeterist, mis asub päikese käes ei näe me õiget meid ümbritsevat õhutemperatuuri. Tihti kuuleme me räägitavat õhutemperatuurist varjus  ja päikese käes. Tegelikkuses on õhutemperatuur sama nii varjus kui ka päikese käes. Päikese käes mõõdetud temperatuur ei kuva aga meile reaalset õhu soojust vaid sellisest mõõtmisest saame teada, kui soe või kuum on meie mõõteriistaks olev termomeeter. Seega kui soovime teada saada, kui soe on meid ümbritsev õhk, tuleb termomeeter asetada sellisesse kohta, kus ta on kaitstud otsese päikesekiirguse eest.

Päikese käes on soojem

Kevadel võivad nii ilmaprognoosid kui ka vaatlusandmed tunduda liialt madalad võrreldes meie enda aistingutega. Kuigi temperatuur on sama nii varjus kui päikese käes, siis meil inimestel on alati soojem päikese käes. See aga juhtub sellest, et päike soojendab meid tihtipeale ümbritsevast õhust soojemaks. Kui talvisel ajal soovitatakse tajutava temperatuuri teadasaamiseks vaadata tuulekülma temperatuuri, siis teisalt võiks meie tähelepanu juhtida ka päikesele, mille tõttu tundub meile ilm palju soojem kui tegelik õhutemperatuur seda on.

Pildil on näha kuidas puu päikesepoolne külg on palju soojem kui varjukülg.

 

Kevadise ilmaga riietumine on tõsine väljakutse nii täiskasvanutel kui lastel. Päikese käes normaalses kevadriietuses hakkab kiirelt kuum, kuid teisalt pelgalt T-särk jääb liialt väheseks. Kõige suuremat temperatuuride erinevuse tunnet kogeme me tuulevaiksetel kevadpäevadel, kui õhutemperatuur on ca. kümne kraadi ringis. Sellistel puhkudel hakkab meil päikese kiirelt kuum. See on aga vaid osa tõest, nimelt soojeneb üksnes meie päikese poole olev külg 30 kraadini, varjupool jääb aga õhutemperatuuriga samasse klassi. Meie tunneme võimsamalt loomulikult päikese käes oleva poole soojust ning riietume vastavalt sellele, mis võib aga kaasa tuua valusa kurgu või tilkuva nina.

Kirjutas: Margus Kehi

.

3,779 total views, 2 views today