Kas talv algab?

Aasta lühim päev ootab meid ees juba vähem, kui kuu aja pärast ehk ei ole enam kaua jäänud, kui pime aeg hakkab kukesammu võrra vähenema ning peale jõule jääme jaane ootama. Selline hall ja sompus ilm, mis meil pikalt on valitsenud on paljusid juba ära tüüdanud. Vahemärkusena olgu öeldud, et meie põhjanaabrid soomlased, kutsuvad sellist ilma “longerokeliks”. Paljud meist ootavad juba lund, et pime aeg natukenegi valgem oleks.

Talve algus

Astronoomiline talv algab meil 21. detsembril. Kas termiline talv algab varem, ei saa veel Tallinna meteogrammi vaadates väita, kuna temperatuur ei püsi veel piisavalt kaua miinuse poolel.  Termiliseks talveks loetakse Soomes aega, mil ööpäeva keskmine temperatuur jääb püsivalt miinuspoolele.

Meteogrammilt Tallinna kohta näeme, et päevane õhutemperatuur tõuseb veel plusskraadide poolele.

Milline on aga lume saatus ?

Ilmad püsivad meil tänu kuivale õhuvoolule peamiselt sademeteta, vaid rannikul on külm õhk ja niiske meri kokku saanud ja tekkinud on sademeid ehk nö Järve efekt. Suuri lumemäärasid lähipäevil meil oodata ei ole, küll aga prognoosib GFS ilmamudel, meile lumikatet 01.12 seisuga. Selle mudeli kohaselt hakkab lumikate tekkima juba järgmisel nädalal. Püsivaks lumikatteks see siiski tõenäoliselt ei jää

Kirjutas: Margus Kehi

4,060 total views, 1 views today