Helkivad ööpilved

H
Helkivad ööpilved Tabasalus

Suveöödel kui õhtu hämardub võib taevas näha, helendavaid valgeid pilvi. Nad ilmuvad taevasse peale päikeseloojangut ja on nähtavad, kuni on näha päikesekuma.

Tavalised pilved koosnevad veeaurust või jääkristallidest ja paiknevad troposfääris umbes 0-15 km kõrgusel maapinnast. Troopikas võivad mõnikord äikesepilved ulatuda ka kuni 20 km kõrgusele.

Helkivad ööpilved koosnevad ülipeentest jääkristallidest mesosfääri ülaosas umbes 80 km kõrgusel. Sellel kõrgusel on atmosfääri temperatuur umbes -100°C.

Nagu juba öeldud koosnevad nad niisiis ülipeentest jääkristallidest ja tekivad tõenäoliselt kosmosetolmu ümbrusesse, kui suvisel ajal mesosfääri ülaosas temperatuur langeb ja õhus olev väike määr niiskust kristalliseerub.

Kui vaatluskohas hakkab õhtu juba hämarduma, paistab loojuv päike veel atmosfääri ülemistes kihtides, valgustades helkivaid ööpilvi. Kui aga päikesekuma on horisondist täielikult kadunu1d, kaovad ka ööpilved.

Parim viis, kuidas eristada tavalisi pilvi helkivatest ööpilvedest ongi vaatlusaeg. Päikeseloojangu järgselt muutuvad tavalised pilved tumedamaks, kui taas helkivad ööpilved aga valgemaks ja hõbedasemaks. Enne päikeseloojangut helkivaid ööpilvi aga näha pole, kuna nad on liialt nõrgad eristumaks teistest pilvedest.

Päike paistmas helkivate ööpilvede peale

 

Kirjutas: Margus Kehi