Tornaado, tromb, vesipüks või tolmukeeris?

Maapinnal tekkivaid pööriseid nimetatakse tornaadodeks, trombideks ja tolmukeeristeks aka tolmukuraditeks. Tegelikkuses on trombide ja tornaadode puhul tegemist sama asjaga, selle erinevusega, et Euroopas kõneletakse trombidest, mujal maailmas aga tornaadodest. Nagu juba öeldud tolmukeeriseid tuntakse paremini nime all tolmukurat ing. keeles dust devil ning veepeal esinevaid trombe aga vesipükstena ing. keeles waterspout.

Eelmisel teisipäeval tekitas nõrk sajuala Soomelahel vesipükse. Neid võis näha nii Eestis, Soomes kui ka Peterburi lähistel. Tavaliselt tekivad vesipüksid suve lõpupoole, kui merevee temperatuur on õhutemperatuurist soojem ning lähedal asub madalrõhkkond. Teisipäeval oli aga praeguse aja kohta (juuli keskpaik) õhumassi ning merevee temperatuuri vahe märkimisväärne, lisaks esinesid soodsad tuuleolud ning meil valitses jaheda õhuga madalrõhkkond. Vesipüksid on võrreldes maapealsete trombidega ohutumad: väga harva levivad maale, liiguvad aeglasemalt ja on kaugele näha.

Vesipüks 18.07.2017 Soela väinas. Pildi autor Henrika Trave.

Trombid ehk tornaadod on tegelikkuses üks ja sama nähtus: maapinnal tekkivad keeristormid. Võimsust mõõdetakse Fujita skaalal (0-5). Eestis esineb üldjuhul aastas nõrke, F0-F1 klassi trombe või vesipükse, kus tuule kiirus jääb alla 50 m/s. Tugevamaid trombe esineb Kesk-Euroopas. Kõige tugevamaid ja kahjusid tekitavaid F4-F5 klassi tornaadosid esineb kõige rohkem USAs ja Bangladeshis, kus on kõige soodsamad olud nende tekkeks. Trombid tekivad tavaliselt koos äikesega. Vesipükste tekkeks pole äikesepilve vaja. Lisaks vajavad trombid  vastupidiselt vesipükstele tugevat tuulekeerist.

Tolmukeerise tekkemehhanism on aga trombide ja vesipükste omaga erinev. Tolmukeerised tekivad päikeselise ja kuuma päevaga, kui päike soojendab tugevalt maapinda. See omakorda aga põhjustab tõusvaid õhuvoole ja tuulekeeriseid. Tolmukeerised muutuvad nähtavaks kui tekkinud keeris haarab endaga kaasa tolmu ja mulda. Tolmukeerised on oma kestvuselt lühiajalised.

– Margus Kehi

Teeilmakeskuse juht

 

4,107 total views, 1 views today